استارتاپ ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می کنند؟

به گزارش وبلاگ آینده سازان، برغم تمام مصائبی که کرونا بر سر دنیای فناوری آوار کرده هنوز هم برخی استارتاپ ها و کارآفرینان سرگرم جذب سرمایه هستند. قانع کردن افراد و شرکت ها به سرمایه گذاری حتی در بهترین روزها هم کار ساده ای نبود و در شرایط کنونی تنها افرادی از پس برمی آیند که پاسخ آنها به چهار سوال کلیدی مثبت باشد.

استارتاپ ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می کنند؟

تردیدی نیست که شرایط استارتاپ ها طی ماه های گذشته به مراتب تیره تر از سال های اخیر بوده است. بسکمک از آنها مثل علی بابا و پیاده ناگزیر به تعدیل نیرو شدند اما در همین دوران استارتاپی نظیر کمدا با جذب سرمایه از سوی دیجی کالا جهت خود به سوی پیروزیت را هموار می سازد.

چنین استارتاپ هایی به خوبی تغییر شرایط را درک کرده و با در پیش دریافت رویه های جدید سرمایه گذاران را به شانس بالای کمپانی برای جان به در بردن از بحران کنونی قانع می کنند. کمپانی DataTribe با بررسی مجموعه داده های اختصاصی خود و دیدگاه های سرمایه گذاران به بررسی ویژگی استارتاپ هایی پرداخته که قادر به جذب سرمایه در شرایط کنونی هستند.

به گفته DataTribe سخنان زیبا و فریبنده در مورد پتانسیل های شرکت دیگر سرمایه گذاران را قانع نخواهد کرد و به منظور جذب سرمایه باید به چهار سوال با دلیل و مدرک پاسخ مثبت داشته باشید.

  • آیا کمپانی قرارداد جدیدی بسته است؟
  • آیا مشتریان کنونی قراردادشان را تمدید کرده اند؟
  • آیا میزان سفارشات مشتریان رشد داشته است؟
  • آیا تمام این موارد در 90 روز اخیر اتفاق افتاده اند؟

استارتاپ هایی که پاسخشان به هر چهار سوال مثبت باشد شانس جذب سرمایه خواهند داشت و بدین منظور باید محصول خود را در شرایط کنونی قابل عرضه نشان دهند. برای مثال اثبات اینکه افراد و شرکت ها در فضای دورکاری به محصولات شرکت نیاز دارند، می تواند نظر سرمایه گذار را به خود جلب کند.

بسکمک از مدیران استارتاپی برای تثبیت موقعیت شرکت در شرایط کنونی به استفاده از منابع جدید روی آورده اند که شاید در روال عادی سراغ آنها نمی رفتند. برای مثال برخی در کنار گوشه چشم به کمک های دولتی، به دنبال جلب مشارکت دانشگاه ها، شتاب دهنده ها و مراکز رشد رفته اند.

این مراکز جدای از سرمایه در زمینه مسائل حقوقی، مالی، روابط عمومی و نیروی انسانی نیز به استارتاپ ها کمک کرده و به آنها اجازه می دهند روی تطبیق محصولات و راهکارهای فروش با شرایط کنونی تمرکز کنند.

مدیران پیروز با اتخاذ رویکردهای انعطاف پذیر توانایی کمپانی در پیش دریافت جهتهای تازه و مدیریت بهره روی را به نمایش گذاشته و در دوران بحران هم فروشی مستمر را تجربه خواهند کرد. این تغییر باید به گونه ای باشد که محصول در دوران کنونی ارزشی تازه را برای مشتریان خلق کند، برای مثال دورکاری را برای آنها ساده تر کرده یا هزینه ها را کاهش دهد.

هرچند هنوز هم معیارهایی نظیر درآمد مکرر، ارزش قراردادها و ارجاع مشتری در بازه سالیانه اهمیت دارد اما برای سرمایه گذارهای ریسک پذیر آنچه در این دوران اهمیت دارد توانایی استارتاپ در دستیابی به بهترین بازدهی طی شرایط بحرانی است.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "استارتاپ ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارتاپ ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید