اندیشکده، تغییر نظام، عادتی که ترک آن برای آمریکا سخت است

به گزارش وبلاگ آینده سازان، یک اندیشکده آمریکایی با انتقاد از ادامه دسیسه های آمریکا علیه دولت های منتخب مردمی نوشت، دونالد ترامپ که قول داده بود رویکرد متفاوتی در پیش گیرد، همچون دیگر دولت های آمریکا به دنبال تغییر نظام در دیگر کشورها است و ترک این عادت برای آمریکا سخت است.

اندیشکده، تغییر نظام، عادتی که ترک آن برای آمریکا سخت است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آینده سازان، دوگ بنداو، عضو ارشد اندیشکده کاتو در مقاله ای که در وبسایت این اندیشکده و همچنین وبسایت آمریکن کانزروتیوز منتشر شد، نوشت: ترامپ زمانی که نامزد انتخاباتی بود مخالفت خود را با جنگ های بی قاعده در خاورمیانه اظهار داشت اما این حرف بدان معنی نبود که با مداخله خارجی مخالف است. همزمان با اتهام انزواطلبی که از سوی جنگ طلبان هر دو حزب اصلی آمریکا مطرح می شد، ترامپ با کشورهای دنیا به مقابله پرداخت و مناقشه و تخاصم را تشدید کرد و حتی در برخی اوقات خطر جنگ را به جان خرید.

بنا بر این گزارش، ترامپ تحریم ها را بر کره شمالی تشدید کرد و بعدا وعده آتش و خشم داد. دولت وی به کمک رساندن به کشور مستبد عربستان ادامه داد در حالی که ریاض مشغول سلاخی غیرنظامیان یمنی بود. او جنگ مالی علیه ایران به راه انداخت تا نظام این کشور را مجبور سازد که سیاست خارجی مستقل خود را کنار بگذارد و یکی از چهره های ارشد نظام جمهوری اسلامی را ترور کرد و ایران را تهدید به نابودی کرد.

این گزارش می افزاید: ترامپ همچنین نیروهای آمریکا در افغانستان را افزایش داد و آمریکا را در این کشوری که 18 سال است درگیر جنگ است گرفتار نگه داشت. او علیه دولت سوریه اقدام به حمله هوایی کرد و سرزمین های سوری را بطور غیرقانونی اشغال کرد و میادین نفتی این کشور را اشغال کرد. وی تحریم ها علیه روسیه را تقویت و ناتو را تقویت کرد. او حتی اندک بقایای مالی ونزوئلا را ویران کرد و قول مداخله نظامی داد. آیا این معنی عقب نشینی در دنیا است؟

این اندیشکده در ادامه تصریح می کند: این دولت آمریکا بخاطر بی لیاقتی، گزافه گویی، ناهماهنگی، خوشگذرانی و بی پروایی معروف است با این حال منتقدین ترامپ اعتقاد دارند که او باید کارهای بیشتری می کرد. حتی هال برندز، ستون نویس بلومبرگ و استاد دانشکده مطالعات پیشرفته بین الملل دانشگاه جان هاپکینز اخیرا پیشنهاد داده که ترامپ باید رویکرد تغییر نظام را احیاء کند.

نویسنده این مقاله با تاکید بر این که ترامپ هم اکنون نیز مشغول انجام این شیوه بخصوص در قبال کشورهایی مانند ونزوئلا و ایران است، نوشت: تلاش برای سرنگونی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا با عملیات نظامی اخیری که در آن عده ای از افراد مسلح از جمله دو کهنه سرباز آمریکایی هنگام فرود نزدیک کاراکاس دستگیر یا کشته شدند، به یک نمایش مضحک تبدل شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به سابقه واشنگتن در استفاده از رویکرد تغییر نظام، آمده است: بعد از ماجرای خلیج خوک ها در کوبا، ناکامی بزرگ در ویتنام، فاجعه عراق و ادامه هرج و مرج در لیبی، نباید کسی تمایل سیاستمداران آمریکایی برای نشان دادن بی عرضگی خود را دست کم بگیرد.

این کارشناس بار دیگر به انتقاد از مقاله برندز و پیشنهاد وی برای تغییر نظام می پردازد و در جواب این مقاله که تغییر محمد مصدق پس از کودتای سال 1953 یا سرنگونی دولت سوکارنو در اندونزی در سال 1965 را یک موفقیت برای آمریکا خوانده بود، نوشت: بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تلاش برای تغییر نظام حتی از نظر تئوری نیز توجیه پذیر نیست. پس آیا آن دوران می تواند بازگردد؟

وی درباره کودتای اندونزی نوشت: اگر سوکارنو به کمک آمریکایی ها سرنگون نمی شد سوال این است که آیا در هر صورت همچنان در قدرت باقی می ماند یا این که باعث سلطه کمونیست می شد؟ آیا تاثیر این تغییرات می توانست به فراتر از مرزهای این کشور راه پیدا کند؟ شاید هم نه. اما خون های زیادی برای این بر زمین ریخته شدند تا مانع از چیزی شوند که درباره وقوع آن اطمینان و حتمی وجود نداشت. آمریکا دیکتاتوری را جایگزین کرد که با خشونت تمام قدرت خود را تحکیم بخشید.

این کارشناس با اشاره به کودتای 28 مرداد 1332 نوشت: کودتا در ایران نیز منافع ژئوپلتیکی کوتاه مدت به همراه داشت و بطور موقت سرمایه گذاری نفتی انگلیس را حفظ کرد به هر حال، حتی اگر اوضاع راستا طبیعی خود را طی می کرد نیز نتیجه همین بود... در آن زمان آمریکا نیازی نبود که ربع قرن زمان صرف کند تا با شاه که مستبدی ظالم بود و حاکمیتش با لفاظی های واشنگتن در زمینه دموکراسی در تضاد بود، همپیمان باشد.

در ادامه این مقاله آمده است: تعجبی ندارد که حرف های اخلاق مدارانه آمریکایی ها فاقد اعتبار باشد بخصوص این که بعدها آمریکا از تهاجم صدام به ایران حمایت کرد و هواپیمای مسافربری این کشور را سرنگون و تحریم های بی پایانی بر آن اعمال و همواره این کشور را به جنگ تهدید کرد.

این مقاله همچنین به موارد مشابه اقدامات آمریکا در دیگر کشورها مانند سرنگونی و ترور سالوادور آلنده در سال 1973 و یا تلاش نافرجام برای سرنگونی فیدل کاسترو اشاره کرده و می افزاید: با این حال سوال این است که آیا تغییر نظام آمریکا را نجات داد؟

در انتهای این مقاله آمده است: دولت ترامپ باید عصر مداخلات بی قاعده را تمام کند. مردم آمریکا نمی توانند هزینه های انسانی و مالی آن را تقبل کنند. قربانیان واشنگتن نیز نمی توانند قتل و شقاوت ناشی از آن را تحمل کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "اندیشکده، تغییر نظام، عادتی که ترک آن برای آمریکا سخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، تغییر نظام، عادتی که ترک آن برای آمریکا سخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید