ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن سازی خلیج فارس هستیم

به گزارش وبلاگ آینده سازان، وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی خود جهت همکاری با همسایگان خود جهت ایمن کردن خلیج فارس تأکید کرد.

ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن سازی خلیج فارس هستیم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آینده سازان، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بار دیگر بر آمادگی ایران برای همکاری با همسایگان خود در خلیج فارس تأکید کرد.

ظریف نوشت: ایران از مدت ها پیش آمادگی خودش را برای همکاری با همسایگان خود جهت ایمن کردن خلیج فارس ابراز نموده است. طرح صلح هرمز-امید- الان روی میز است.

وزیر خارجه ایران درباره رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه هم نوشت: رزمایش مشترک ما در دریای عمان/اقیانوس هند با شریکان روسیه ای و چینی خود تعهد گسترده ما بر ایمن کردن آبراه های حیاتی را روشن می نماید.

رزمایش دریایی مشترک و بزرگ ایران، روسیه و چین از صبح امروز (آدینه، ششم آذر) در آب های شمالی اقیانوس هند و دریای عمان شروع شد و قرار است چهار روز ادامه داشته باشد.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر شروع این رزمایش، با بیان اینکه نخستین بار است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ دنیا و در چنین سطحی برگزار می نماید، شرح داد: تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف تعیین و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش بینی شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1398، طرح ابتکاری ایران موسوم به ائتلاف برای امید و امنیت هرمز را ارائه کرد. از این طرح به اختصار به عنوان طرح صلح هرمز یاد می گردد.

حسن روحانی در آن سخنرانی درباره این طرح گفت: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشور هایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می شوند به ائتلافِ امید یعنی ابتکار صلح هرمز (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می کنم.

روحانی اضافه کرد که هدف ائتلاف امید ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و محبت آمیز میان ایشان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن سازی خلیج فارس هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: آماده همکاری با همسایگان برای ایمن سازی خلیج فارس هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید