لغو مجوز بهره برداری شرکت املاح معدنی تالاب میقان پیگیری می گردد

به گزارش وبلاگ آینده سازان، حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: طبق ارزیابی های صورت گرفته و گزارش های کارشناسی در زمینه فعالیت شرکت املاح معدنی ایران در تالاب میقان اراک و برداشت سولفات سدیم از این منطقه، معین شد که ادامه فعالیت این شرکت اثرات سوء بر محیط زیست شهر اراک و استان دارد.

لغو مجوز بهره برداری شرکت املاح معدنی تالاب میقان پیگیری می گردد

وی اضافه نمود: با استناد به این ارزیابی ها درخواست ابطال مجوز برداشت این شرکت از سوی محیط زیست به دستگاه قضایی و همچنین هیئت حل اختلاف استان ارائه شده تا تصمیم نهایی از سوی این دو مرجع گرفته گردد.

مدیر کل محیط زیست استان مرکزی گفت: مطابق آنچه که در مجوز بهره برداری شرکت املاح معدنی ایران بیان شده این شرکت از سال 80 تا به امروز مجوز برداشت چهار میلیون و 800 هزار تُن سولفات سدیم را از تالاب میقان داشته در حالی که برداشت سولفات سدیم این شرکت طی مدت مذکور بیش از هفت میلیون تُن و فراتر از میزانی است که برای آن مشخص شده است.

ابراهیمی کارنامی توضیح داد: براساس مصوبه هیئت دولت وقت در سال86، شرکت های صنعتی و معدنی موظف هستند ارزیابی های زیست محیطی خود را به محیط زیست ارائه دهند که شرکت املاح معدنی ایران طبق این مصوبه عمل نکرده و با اینکه باید تا دی ماه امسال ارزیابی زیست محیطی خود را ارائه می داد با گذشت حدود دوماه هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

وی اضافه نمود: مجوز بهره برداری این شرکت پس از اتمام زمان مجوز قبلی در سال 1390، مجددا برای 25 سال دیگر با اجازه برداشت سالانه 600 هزار تُن سولفات سدیم از تالاب میقان تمدید شده که از نظر محیط زیست این میزان برداشت آسیب جدی به اکوسیستم تالاب میقان وارد می نماید و این تمدید مجوز بهره برداری نباید صورت می گرفت.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی با اشاره به وجود پنج کانون فرسایش بادی در استان گفت: یکی از این کانون های فرسایش بادی منطقه کویر و تالاب میقان در جوار شهر اراک است که اگر فرایند تخریب آن به صورت فعلی ادامه پیدا کند نه تنها منجر به نابودی اکوسیستم این منطقه گردشگری و زیستگاه طبیعی می گردد بلکه تبدیل به یکی از کانون های فراوری ریزگرد و افزایش آلودگی شهر اراک و مناطق اطراف خواهد شد.

ابراهیمی کارنامی بیان داشت: علاوه بر برداشت های بیش از حد مجاز شرکت املاح معدنی، حفر چاه های غیرمجاز در این منطقه نیز باعث کم شدن حجم آب تالاب و در خطر قرار دریافت زیستگاه پرندگان شده و به تدریج ظرفیت های گردشگری این منطقه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی اضافه نمود: رعایت نکردن ضوابط زیست محیطی فعالیت های معدنی، عمل نکردن به اصل 50 قانون اساسی و ارائه نکردن ارزیابی زیست محیطی طبق مصوبه دولت در سال 86 از سوی شرکت املاح معدنی ایران، از جمله مواردی است که در گزارش ارائه شده به دستگاه قضایی از سوی محیط زیست عنوان شده است.

طبق اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد، از این رو فعالیت های مالی و غیر آن، که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران بینجامد، ممنوع است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لغو مجوز بهره برداری شرکت املاح معدنی تالاب میقان پیگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو مجوز بهره برداری شرکت املاح معدنی تالاب میقان پیگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید