ماجرای گازوئیلی شدن آب روستای مزوش چه بود؟

به گزارش وبلاگ آینده سازان، خبرنگاران/مرکزی اواخر هفته گذشته بود که خبری مبنی بر آلوده شدن آب روستای مزوش در شهرستان دلیجان منتشر شد، ماجرا از این قرار بود که به دلیل سهل انگاری یک شرکت معدنی که در نزدیکی این روستا قرار گرفته است، گازوئیل وارد آب قنات روستا به عنوان تامین کننده آب شرب روستائیان، شده است.

ماجرای گازوئیلی شدن آب روستای مزوش چه بود؟

ماجرا از این قرار بود که به دلیل سهل انگاری یک شرکت معدنی که در نزدیکی این روستا واقع شده است، گازوئیل وارد آب قنات روستا به عنوان تامین کننده آب شرب روستائیان، شده است.

یک عضو شورای اسلامی روستای مزوش به وبلاگ آینده سازان گفت: این معدن به دلیل مسائل زیست محیطی غیر فعال است، اما تانکرهای گازوئیل آن در بالا دست قنات روستا مستقر بود و بارها خواستار خروج این تانکرها از منطقه شده بودیم که متاسفانه مدیریت معدن توجهی به این تذکرات نکرد.

مجید محمدی با اشاره به اتفاق رخ داده که باعث آلوده شدن آب قنات روستا به گازوئیل شده است، گفت: شیر یکی از تانکرهای 6 هزار لیتری گازوئیل که در بالادست قنات قرار داشته به دلیل سهل انگاری یا هر دلیل دیگری که هنوز مشخص نیست باز شده و این گازوئیل بدنبال مخلوط شدن با آب برف و باران به آب قنات راه پیدا کرده است.

وی شرح داد: دبی این قنات بسیار بالاست و حتی گاهی سرریز آن برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که در حال حاضر کاملا گازوئیلی و غیر قابل استفاده شده است.

محمدی با اشاره به تلاش های شرکت آب و فاضلاب روستایی به جهت تامین آب شرب روستای مزوش بیان نمود: در حال حاضر از تانکر برای آبرسانی به مردم استفاده می شود، همچنین یک منبع جدید در نظر گرفته شده که فشار آب بسیار پایینی دارد و قنات قدیمی روستا نیز در حال لایروبی است تا حداقل بخشی از نیاز آبی مردم از این طریق تامین شود ولی با وجود تلاش های اجرا شده نیاز موجود به صورت کامل رفع نشده و مردم به ناچار از آب معدنی استفاده می کنند. مسلما پاکسازی کامل قنات و از بین رفتن بوی گازوئیل بسیار زمانبر است.

به گزارش وبلاگ آینده سازان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی نیز در این خصوص به وبلاگ آینده سازان گفت: متاسفانه به دلیل سهل انگاری معدن پارس مس دلیجان و نشت گازوئیل، قنات روستا آلوده شده است، اما این شرکت بلافاصله اقدام به تامین منبع جدید برای آب شرب روستاییان و آب رسانی سیار کرد.

یوسف عرفانی نسب با تاکید بر اینکه از محیط زیست خواستار برخورد جدی با این معدن و سهل انگاری اجرا شده هستیم، گفت: در حال حاضر مشکل حادی برای تامین و توزیع آب شرب سالم و بهداشتی روستاییان وجود ندارد و برای اطمینان از پاکسازی قنات آلوده شده به گازوئیل پیگیر مسئله از طریق شبکه بهداشت و محیط زیست شهرستان هستیم.

وی شرح داد: با توجه به اینکه تمامی تمرکز شرکت بر تامین منبع جدید است، هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت و هزینه برای پاکسازی قنات نشده است، کارشناسان مشغول بررسی هستند تا علت دقیق این اتفاق و هزینه لازم برای پاکسازی آب قنات مشخص شود، البته تا از بین رفتن بوی گازوئیل از قنات زمان زیادی نیاز است، همچنین این شرکت معدنی نیز برای پرداخت بخشی از هزینه خسارات وارد شده اعلام آمادگی کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماجرای گازوئیلی شدن آب روستای مزوش چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای گازوئیلی شدن آب روستای مزوش چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید