مشهورترین اختراعات دزدیده شده توسط مخترعین!

به گزارش وبلاگ آینده سازان، خبرنگاران: آیا می دانید بر خلاف باور عمومی؛ توماس ادیسون مخترع لامپ نیست؟! آیا می دانید با اینکه در دنیا تلسکوپ را اختراع گالیله می دانند، ولی او مخترع اصلی تلسکوپ نیست؟! در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا لیستی از مشهورترین اختراعاتی را به شما نشان دهیم که توسط افراد دیگر دزیده شده است.

مشهورترین اختراعات دزدیده شده توسط مخترعین!

1. تلفن

تقریبا امروزه از هرکسی بپرسید که مخترع تلفن کیست، همه او را می شناسند: الکساندر گراهام بل. او این اختراع را در سال 1876 میلادی به نام خود به ثبت رسانید. اما در سال 2002 کنگره ایالات متحده آمریکا خاطرنشان کرد که مخترع اصلی تلفن در واقع آنتونیو میوچی مخترع فقیر ایتالیایی بوده است.

16 سال قبل از اینکه بل اختراع خود را به ثبت برساند، میوچی با موفقیت، تلفن اختراعی خود را برای مطبوعات ایتالیایی آمریکایی در نیویورک آزمایش نموده بود. میوچی در سال 1872 اختراع خود را برای شرکت تلگراف اتحادیه غربی فرستاده بود و کوشش داشت تا اختراع خود را وارد بازار کند.

اما وقتی بعد از دو سال هیچ اقدامی از طرف آن شرکت صورت نگرفت، خواهان نمونه اولیه اختراع خود شد، اما شرکت ادعا کرد که نمونه اختراعی وی را گم نموده است!

بل که در آن موقع آزمایشگاهی را به صورت اشتراکی در اختیار میوچی قرار داده بود، یک نمونه جدید تلفن را ساخت و یک قرارداد سودآور با شرکت تلگراف اتحادیه غربی امضا کرد. میوچی از بل به خاطر تقلب و کلاهبرداری شکایت کرد و به نظر می رسید که در دادگاه برنده خواهد شد، اما در حین این ماجرا به طور ناگهانی فوت کرد و به همین خاطر پرونده مختومه اعلام شد.

2. رادیو

گیلمو مارکونی به دلیل کار های پیشگامانه خود در انتقال امواج رادیویی از راه دور، جایزه نوبل را بدست آورد. با این حال، او این کار را با استناد به حق ثبت اختراعات بی شماری که توسط مخترع نیکولا تسلا به ثبت رسیده بود، انجام داد.

در انگلستان، مارکونی از تکنولوژی تسلا استفاده کرد تا انتقال امواج رادیویی از راه دور را نشان دهد. طی 3 سال بعدی، مارکونی کوشش کرد تا اختراع رادیو را در آمریکا به نام خود به ثبت برساند. اما کوشش های چند باره او پذیرفته نشد، چون اختراع او بسیار شبیه به 17 طرحی بود که قبلا نیکولا تسلا به ثبت رسانده بود.

در حالی که مارکونی در حال پیشبرد و بهبود اختراع خود بود، وی پشتوانه اقتصادی زیادی را از سرمایه گذاران قدرتمند آمریکایی دریافت کرد. در سال 1904، اداره ثبت اختراعات ایالات متحده تصمیم قبلی خود را عوض کرد و حق ثبت اختراع رادیو را به نام مارکونی زد، در حالیکه این اختراع قبلا توسط تسلا و همکارانش ساخته شده بود.

3. لیزر

گوردن گولد را همه به خاطر اختراع لیزر می شناسند، با این حال او برای به دست آوردن حق ثبت اختراع خود یک جنگ 30 ساله انجام داد. هنگامی که او در دانشگاه کلمبیا مشغول به تحصیل بود، ایده چگونگی ساختن لیزر با استفاده از فیزیک را با پروفسور چالرز تاونز به بحث گذارد.

در آن موقع گولد ایده ساخت لیزر را در یک دفترچه نوشته بود که او به طور قانونی از آن محافظت می کرد و اسم اختراع خود را لیزر نام نهاده بود. در همین حین و دو سال بعد در سال 1959، تاونز اختراع لیزر را به نام خود ثبت کرد. گولد بلافاصله از تاونز شکایت کرد.

این شکایت به مدت 30 سال گولد را درگیر کرد و او به شدت و قدرت عقیده داشت که لیزر اختراع او می باشد. بالاخره در سال 1988، گولد آخرین دادگاه را برد و اختراع لیزر به نام او ثبت شد و از حق نشر آن، میلیون ها دلار به دست آورد.

4. تلسکوپ

تلسکوپ مشهورترین اختراع گالیله است با اینکه در واقعیت او مخترع اصلی تلسکوپ نبوده است. اولین کسی که ایده ساخت تلسکوپ را مطرح نمود یک عینک ساز آلمانی به نام هانس لیپرشی درسال 1608 میلادی بود. اما حق ثبت اختراع هرگز به نام او زده نشد.

چون ساخت تلسکوپ های اختراعی او بسیار ساده به نظر می رسید! یک سال بعد، اخبار اختراع این عینک ساز آلمانی به ایتالیا رسید و منجر به این شد که گالیله یک نسخه پیشرفته تر از تلسکوپ لیپرشی را کپی و بسازد.

گالیله بزرگنمایی این تلسکوپ را افزایش داد و اولین کسی بود که از یک تلسکوپ استفاده کرد تا جهت حرکت سیاره ونوس را ترسیم کند. او همچنین تئوری غالبی را که در آن موقع وجود داشت و زمین را در مرکز دنیا تصور می کرد رد کرد.

5. بازی مونوپولی

چالز دارو اولین طراح بازی بود که در سال 1935 میلادی به خاطر فروش بازی تخته ای مونوپولی به شرکت ساخت اسباب بازی برادران پارکر، میلیونر شد. اما در واقعیت این بازی معروف برای اولین بار در سال 1904 توسط لیزی مگی اختراع شد و بازی لندلرد نام داشت. نسخه اختراعی مگی به مدت 30 سال بازی می شد، قبل از آنکه چالز دارو نسخه کپی شده خود را به کمپانی برادران پارکر بفروشد. برادران پارکر تنها 500 دلار به مگی پرداخت کردند و اختراع او را خریداری نمودند. در حالی که چالز دارو به عنوان یک مبتکر آمریکایی مورد ستایش نهاده شد.

6. مکانیسم حرکت برف پاک کن

دزدیده شدن اختراع رابرت کرنز توسط سه شرکت بزرگ ماشین سازی مسائل زیادی را برای او به وجود آورد و باعث شد تا او شغل، همسر و حتی سلامتی روحی و ذهنی خود را از دست بدهد. مکانیسم اختراعی وی به برف پاک کن شیشه جلو، امکان تنظیم نحوه و سرعت حرکت و همچنین مکث برف پاک کن ها در بین حرکتشان را می داد.

کرنز اختراع خود را به شرکت های فورد، جنرال موتورز و کرایسلر نشان داد، اما نتوانست آن ها را برای خرید حق نشر مکانیسم اختراعی خود در برف پاکن ها متقاعد کند. اما بعد از آن این سه خودروساز بدون اجازه از او، شروع به فراوری خودرو هایی با این مکانیسم در ماشین های خود کردند.

کرنز مدت 20 سال از عمر خود را صرف شکایت از این شرکت ها و دزدیده شدن اختراع خود توسط آن ها کرد و بالاخره توانست میلیون ها دلار از این شرکت ها دریافت کند. اما نتوانست تا حق نشر اختراع خود را پس بگیرد. امروزه مکانیسم اختراعی او را تمام خودروسازان دنیا استفاده می نمایند.

7. ماشین ساخت کیسه های کاغذی قهوه ای

مارگارت نایت یکی از مشهورترین زنان مخترع در قرن نوزدهم میلادی و یکی از اولین زنانی بود که حق ثبت اختراع خود را حفظ نموده است. هنگامی که او در کارخانه ساخت کیسه های کاغذی کار می کرد، یک ایده انقلابی به ذهنش رسید که اگر این کیسه ها را با انتهای صاف و تخت بسازد، بسته بندی آن ها بسیار راحتتر خواهد بود.

بنابراین او شروع به طراحی ماشینی کرد که این کیسه ها را به طور اتوماتیک با این طرح فراوری می کرد. در ابتدا او یک نمونه چوبی از از این ماشین ساخت. اما هنگامی که او در حال طراحی و ساخت نمونه کاملتر و فلزی اخترع خود بود، چالز آنان طرح او را دزید و حق ثبت اختراع آن را به نام خود زد.

نایت بلافاصله از او شکایت کرد و با توجه به شواهد و مدارک زیادی که داشت به راحتی توانست ثابت کند که خودش مخترع واقعی این ماشین بوده است. اختراع او یک انقلاب در صنعت ساخت کارتن و کیسه های کاغذی ایجاد کرد و حتی امروزه نیز از اصول آن استفاده می گردد.

8. لامپ

توماس ادیسون یکی از مشهورترین و پرکارترین مخترعان تاریخ است که عمده شهرت خود را به خاطر اختراع لامپ های روشنایی به دست آورد. برای انجام این کار، ادیسون کوشش کرد تا کارایی ورژن لامپی را که قبلا توسط چوزف سوان مخترع بریتانیایی اختراع شده بود را بهبود ببخشد.

ادیسون حق ثبت این لامپ را در آمریکا به نام خود ثبت کرد و کمپینی را برای بازاریابی و فروش لامپ های ساخته شده خود شروع کرد. این موضوع این باور را به وجود آورد که ادیسون مخترع واقعی لامپ است. با این حال در انگلستان، جوزف سوان یک سال زودتر توانسته بود تا اختراع خود را بهبود ببخشد و لامپ های روشنایی را بسازد.

برای جلوگیری از درگیری و شکایت احتاقتصادی سوان، ادیسون یک کارخانه فراوری نماینده لامپ های روشنایی را برای او در انگلستان ساخت. سوان هم به ادیسون اجازه داد تا بتواند این لامپ ها را در آمریکا به فروش برساند و حتی امتیاز ثبت اختراع این لامپ ها را به ادیسون داد.

9. تلویزیون

اگرچه در کتاب ها و منابع مختلف ممکن است خوانده باشید که ولادیمیر زورکین اولین تلویزیون را برای شرکت الکترونیکی RCA ساخت، اما در واقع تلویزیون توسط فیلو تیلور فارنزورث مخترعی با بیش از 165 اختراع ثبت شده، اختراع شد. فارنزورث در سال 1927 و در 21 سالگی تلویزیون را اختراع کرد.

سه سال بعد و هنگامی که زورکین برای دیدن اختراعش به آزمایشگاه او رفته بود، ایده فارنزورث را دزید. بعد از یک دهه شکایت و جنگ در دادگاه، انتها دادگاه رای را به نفع فارنزورث صادر کرد و شرکت RCA مجبور شد تا حق نشر استفاده از اختراع او را بپردازد، اگرچه او هنوز هم به شناخت و شهرتی که لایقش بود، نرسیده است.

منبع: Alltime 10s

منبع: برترین ها

به "مشهورترین اختراعات دزدیده شده توسط مخترعین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین اختراعات دزدیده شده توسط مخترعین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید