مهمان سدها شوید!

به گزارش وبلاگ آینده سازان، توسعه گردشگری پیرامون سدها و دریاچه ها یکی از مواردی است که رئیس جمهوری بر آن تاکید داشته و وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی را مأمور اجرای این طرح نموده است؛ طرحی که روز به روز ابعاد اجرایی آن گسترده تر می گردد و از بخش خصوصی برای مشارکت نیز دعوت به عمل آمده است.

مهمان سدها شوید!

به گزارش وبلاگ آینده سازان، توسعه گردشگری در حاشیه سدها و رودخانه ها یکی از اهداف دولت دوازدهم محسوب می گردد و به نظر می رسد بارندگی های ابتدای سال بر این هدف مهر قطعی برای اجرا زد. آمارها می گویند با بارش های مناسب صورت گرفته در کشور هم اکنون بیش از 50 تالاب و دریاچه 170 سد مستعد اجرای طرح های گردشگری هستند که با استفاده از این فضا می توان رونق گردشگری را در ایران ایجاد کرد.

در این راستا اوایل خردادماه امسال بود که تفاهم نامه همکاری بین وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی با موضوع توسعه فعالیت های گردشگری در حاشیه سدها به امضا رسید و وزارت نیرو ابراز امیدواری کرد که تابستان امسال بتواند با ارائه راهکارهای مناسب توجه بخش خصوصی برای رونق گردشگری را برای استفاده از ظرفیت آبی کشور که در اختیار وزارت نیرو است، در عین رعایت ضوابط کمی و کیفی، جلب کند تا مردم بتوانند از فرصت های گردشگری داخلی استفاده نمایند.

هم چنین رئیس سازمان میراث فرهنگی تاکید نموده گردشگری منحصر به یک سازمان نیست و امکاناتی که باید برای گردشگری به کار گرفته گردد، نیز فرابخشی است. سدها و تالاب ها بخش مهمی از حوزه گردشگری را شامل می شوند و سرعت ایجاد شغل در گردشگری دو تا دو و نیم برابر سایر بخش هاست.

کدام استان ها مستعد جذب گردشگر در حاشیه سدها هستند؟

در این میان بعضی استان های کشور با توجه به فرصت ها و استعدادهایی که دارند توانسته اند توجه بخش خصوصی را جلب نمایند و پروژه هایی در این راستا در بعضی استان ها از جمله استان گیلان نیز اجرا شده است. همچنین در امسال مبلغ 500 میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت ها در مناطق آبی و دریاچه پشت سدهای خوزستان در نظر گرفته شد تا بعد از آن بخش خصوصی هم سرمایه گذاری انجام می دهد.

همچنین اعلام شد با توجه به موقعیت سدها و رودخانه های تهران به راحتی می توان از سدها برای گردشگری طبیعی، ورزشی و سلامت استفاده کرد؛ زیرا در زمان احداث سدها در چهار دهه قبل، خانه های سازمانی نیز احداث شد که در دهه قبل با تغییر سیاست در بهره وری از سدها و واگذاری این امر به بخش خصوصی سکونتگاه ها خالی مانده است.

برای مثال در کنار تأسیسات سد لار، بحث کوچ عشایر وجود دارد که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است. هم چنین از مجموعه آب درمانی مجاور کوه دماوند می توان برای گردشگری سلامت بهره برد. در طالقان نیز کمپ پنج هکتاری وجود دارد که می تواند به عنوان کمپ ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

ابلاغ چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها

در این راستا، تقی زاده خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - که چندی پیش اعلام نموده بود موضوع گردشگری آب مورد تاکید وزارت نیروست و همه شرکت های آب منطقه ای باید در این زمینه جداً ورود پیدا نمایند و شیوه نامه اجرایی تفاهم نامه مورد اشاره هم ابلاغ خواهد شد، اواخر تابستان اعلام نموده بود: شیوه نامه چگونگی جلب مشارکت بخش خصوصی در فعال کردن گردشگری سدها و تاسیسات آبی به شرکت های آب و آبفا ابلاغ و توصیه شده است که برای این فعالیت جدید در جهت استفاده از سرمایه گذاری غیردولتی فراخوان دهند.

دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه گردشگری حاشیه سدها

همچنین رضا اردکانیان- وزیر نیرو - در حاشیه مراسم افتتاح نیروگاه برق آبی سردشت با اشاره به تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی در زمینه توسعه گردشگری در حاشیه سدها اظهار کرد: امروز اولین فراخوان این طرح در محل دریاچه سردشت اجرا شد. از همه سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت می کنم در جریان فرصت های این بخش برای مشارکت قرار بگیرند. در این طرح باید به این موضوع توجه کرد که همه دریاچه ها حریم کیفی دارند و باید مراقب بود کیفیت مناسب آب شرب آسیب نبیند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مهمان سدها شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمان سدها شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید