هشدار درباره روند صعودی تعداد مرگ ناشی از قرص برنج ، مرگ 2 برابری مردان

به گزارش وبلاگ آینده سازان، یک مقام مسئول سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه قرص برنج کالای ممنوعه به شمار می رود و واردات آن از شبکه قاچاق صورت می گیرد، توصیه کرد: برای دفع آفات غلات و حبوبات در منزل از سیر و نمک یا قرص سیر که بی خطر است، استفاده شود.

هشدار درباره روند صعودی تعداد مرگ ناشی از قرص برنج ، مرگ 2 برابری مردان

ایلنا نوشت: یسنا به منش، رییس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بسیاری از موارد مرگ ناشی از قرص برنج در اثر تنفس گاز سمی آزاد شده از کیسه های حاوی غلات یا حبوبات بوده است، گفت: این موارد دانسته یا نادانسته، برای دفع آفات، در داخل کیسه قرص برنج قرار داشته و در داخل منزل نگهداری شده است.

وی با بیان اینکه تعداد مرگ ناشی از قرص برنج روند صعودی داشته است، اظهار کرد: بر اساس آمار پزشکی قانونی کشور، در سال 96 تعداد 640 مورد، در سال 97 تعداد 825 مورد و در پنج ماه نخست سال 98، تعداد 346 مورد مرگ ناشی از قرص برنج ثبت شده است.

به گفته به منش، مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در مردان دو برابر زنان بوده و نیمی از مرگ ومیرها ناشی از سموم دفع آفات، به دلیل تماس با قرص برنج بوده است.

رییس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو افزود: مسمومیت های ناشی از قرص برنج که به بیمارستان های کشور مراجعه شده است، در سال 96، یک درصد؛ در سال 1397، 1.44 درصد و در نیمه نخست سال 1398 برابر 1.2 درصد را شامل می شود.

وی با تاکید بر اینکه توزیع و خرید و فروش این سم در سطح کشور ممنوع است و فسفید آلومینیوم به شکل قرص از فهرست رسمی سموم مجاز کشور از سال 1384 حذف و هر گونه واردات، توزیع و فروش آن ممنوع اعلام شده است، مطرح نمود: از سال 1390 قرص برنج از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالای ممنوعه به شمار می رود و خرید و فروش و استفاده آن مشمول مجازات است، اما متاسفانه قاچاق قرص برنج همچنان ادامه دارد و بی اطلاعی و بی توجهی خانواده ها نسبت به خطرات ناشی از مصرف خانگی این سم، موجب شده که متاسفانه کشور ما یکی از معدود کشورهایی باشد که در سطح دنیا مرگ ناشی از این سم در آن گزارش شده است.

به منش اعلام کرد: بیشتر مسمومیت ها با قرص برنج در رده سنی 20 تا 40 سال رخ داده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "هشدار درباره روند صعودی تعداد مرگ ناشی از قرص برنج ، مرگ 2 برابری مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره روند صعودی تعداد مرگ ناشی از قرص برنج ، مرگ 2 برابری مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید