ورود خودرو به بورس منتفی شد، احتمال افزایش قیمت خودرو وجود داشت

به گزارش وبلاگ آینده سازان، خبرنگاران : رئیس شورای رقابت با اعلام این که ورود خودرو به بورس رای نیاورده و فعلا منتفی شده است، گفت: تا وقتی که عرضه تا این حد محدود است ورود خودرو به بورس نه تنها نمی تواند مشکل بازار آن را حل نماید بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تفاضا، قیمت های بالاتری در بورس کشف گردد.

ورود خودرو به بورس منتفی شد، احتمال افزایش قیمت خودرو وجود داشت

به گزارش وبلاگ آینده سازان به نقل از ایسنا، رضا شیوا، در رابطه با پیشنهاد ورود خودرو به بورس کالا برای قیمت گذاری و حل مشکل بازار خودرو از این طریق اظهار کرد: یکبار این موضوع در شورای رقابت مطرح شد، اما رای نیاورد، به این دلیل که عرضه خودرو محدود و تقاضا بالاست، از این رو شاید مانند سایر کالاهایی که وارد بورس کالا می شوند نتواند قیمت کشف شده و جوابگو باشد.

بیشتر بخوانید:

صف بزرگان بورس جارو شد+نمودار

افت شدید بورس/ شاخص 51 هزار واحد ریزش کرد

عرضه در بورس منتفی است مگر استدلال قانع نماینده بیاورند

وی با بیان این که وظیفه شورای رقابت در خصوص کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل قیمت منصفانه با در نظر دریافت تمام شرایط فراوری برای مصرف نماینده است، اضافه نمود: تا زمانی که شورا تشخیص ندهد که خودرو می تواند وارد بورس گردد این موضوع امکان پذیر نیست، چراکه خودرو جزو کالاهای انحصاری بوده و باید شورای رقابت معین کند که می تواند وارد بورس گردد یا خیر؟ که با توجه به طرح و آنالیز آن در شورا، فعلا عرضه خودرو در بورس منتفی است مگر این که کسانی بیایند استدلال قانع نماینده ای برای آن بیاورند.

شیوا این را هم گفت که مشکل ما عرضه است و تا هنگامی که این مساله حل نگردد با ورود خودرو به بورس و افزایش تقاضا ممکن است قیمت هایی برای خودرو کشف گردد که بالاتر از بهای تمام شده به اضافه سود منطقی یا دستورالعمل قیمت گذاری شورای رقابت باشد، به هرحال تا زمانی که این مشکل وجود دارد، قیمت ها نیز بالاتر خواهد رفت.

برای ثبت نام با رباط وارد سیستم می شدند

شیوا در ادامه درباره نقدها مطرح شده به روش فعلی قیمت گذاری و فروش خودرو توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما در روش جدید سعی نموده ایم تمامی ابعاد را سنجیده و مدنظر قرار دهیم؛ به طوری که سود منطقی فراورینماینده و هزینه اقتصادی را اعمال نموده و محدودیت تقاضا مورد توجه است، بطوریکه متقاضیان واقعی باشند از این رو از روش قرعه کشی استفاده کردیم.

رئیس شورای رقابت اضافه نمود: گرچه نسبت به قرعه کشی نقدهای مطرح می نمایند ولی باید بدانند در این روش دلال بازی به حداقل می رسد. قبلا برخی برای شرکت در طرح های فروش با رباط وارد سیستم شده یا برخی ها دسترسی به اینترنت پر سرعت نداشتند در حالی که اکنون اینگونه نیست و افرادی که ثبت نام می نمایند اغلب از متقاضیان واقعی هستند و به تدریج نیز شرکت نماینده در قرعه کشی در حال کاهش هستند.

نمی دانم مشکل قرعه کشی کجاست!

وی یادآور شد: من نمی دانم مشکل روش فعلی و قرعه کشی کجاست که آن را زیر سوال می برند، در حالی که در این روش شانس یکسان برای تمامی افراد وجود دارد و وقتی یک کالایی با تعداد محدود باید تقسیم گردد قرعه کشی بهترین راه حل است که در آن میزان نفوذ و رانت به حداقل خواهد رسید.

بعد از حواشی بازار خودرو در ابتدای امسال و افزایش تند قیمت ها، بار دیگر شورای رقابت که مدت ها به نوعی از معین فرمول قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده بود، طی توافقات اجرا شده دستورالعمل قیمت گذاری خودروهای ایران خودرو و سایپا را معین و افزایش قیمت اعمال شد. همچنین برای کاهش تنش بازار پیش فروش در دستور کار نهاده شد اما نحوه شرکت در آن متفاوت و بر اساس قرعه کشی صورت می گیرد که این موضوع بارها مورد نقد نهاده شده است.

از چندی پیش نیز موضوع ورود خودرو به بورس مطرح شده که موافقان و مخالفان خود را داشته و مجلس نیز به آن ورود نموده ولی هنوز به نتیجه نرسیده و شورای رقابت رسما با آن مخالفت نموده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "ورود خودرو به بورس منتفی شد، احتمال افزایش قیمت خودرو وجود داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود خودرو به بورس منتفی شد، احتمال افزایش قیمت خودرو وجود داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید