400 هزار ماسک سه لایه برای کرمانشاهی ها سفارش داده شده است

به گزارش وبلاگ آینده سازان، مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: سفارش تهیه 400 هزار ماسک سه لایه به یکی از تولیدکنندگان داده شده که ظرف دو روز آینده در اختیار دانشگاه قرار خواهد گرفت.

400 هزار ماسک سه لایه برای کرمانشاهی ها سفارش داده شده است

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ آینده سازان، تورج شیرزادیان، مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی تابع سیاست های وزارت بهداشت است، گفت: درباره موضوع کمبود ماسک جراحی یا سه لایه باید گفت: بر اساس مصوبه وزارت بهداشت و مدیر کل تجهیزات پزشکی کشور قیمت فروش این کالا درب کارخانه 332 تومان، در مراکز درمانی 365 تومان و قیمت مصرف کننده 410 تومان است.

شیرزادیان افزود: بر اساس ضوابط با متخلفینی که بیش از قیمت مصوب نسبت به فروش ماسک اقدام کنند با تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی برخورد قانونی می شود.

مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: 15 تولید کننده ماسک سه لایه و جراحی در سطح کشور وجود دارد که روزانه یک میلیون و 500 هزار عدد ماسک را تولید می کنند و جوابگوی نیاز های مردم است بر همین مبنا نباید کمبودی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه ماسک های ویژه، استفاده های خاص دارد، عنوان کرد: این ماسک ها برای گروه هایی که در معرض مستقیم جهت معالجه بیماران مبتلا به کرونا هستند از جمله پرسنل بیمارستان در نظر گرفته شده بنابراین استفاده از ماسک های ویژه نظیر ماسک N95 و N99 که عملیات محافظتی آن ها در بالاترین سطح نسبت به ماسک سه لایه وجود دارد پروتکل خاصی دارد و برای استفاده مردم عادی نیست.

شیرزادیان گفت: در دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی گروه عفونی در صدد نوشتن پروتکلی برای استفاده از ماسک های ویژه بر این اساس که چه تعداد و به چه صورت تهیه شوند و چگونگی نحوه استفاده از آن ها هستیم.

وی با بیان اینکه در سطح کشور کمبود ماسک های ویژه وجود دارد، اعلام نمود: متأسفانه در این حوزه تولیدکننده نداریم بنابراین تعداد ماسک های ویژه در سطح کشور بسیار کم است با این حال در پارک علم و فناوری استان کرمانشاه از یک واحد تولیدی در شرف دانش بنیان سفارش ساخت تولید 20 هزار عدد ماسک ویژه دارای استاندارد های جهانی را داشته ایم که نمونه اولیه آن به تعداد 100 عدد تولید شده و مابقی به تعداد 20 هزار عدد ظرف یک ماه تولید خواهد شد و البته در صدد اعطای مجوز به این واحد هستیم.

مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: همچنین از نظر ماسک های سه لایه یا جراحی که در اختیار داروخانه ها قرار داشت کمبود های دیده می شود با اینکه تولیدکنندگان قادر به تأمین نیاز هستند، اما در بازار موجود نیست که می توان از دلایل آن وجود دلالان را نام برد.

وی اعلام نمود: بر همین مبنا با افرادی که قصد سوء استفاده دارند با معرفی به مراجع قضایی برخورد می شود.

شیرزادیان افزود: سفارش تهیه 400 هزار عدد ماسک سه لایه به یکی از تولیدکنندگان داده شد که ظرف دو روز آینده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه قرار خواهد گرفت تا مردم از جهت استفاده از ماسک نگرانی نداشته باشند همچنین از طریق شماری از تولیدکنندگان تعداد ماسک مورد نیاز داروخانه ها در اختیار آن ها قرار می گیرد.

وی گفت: بر اساس نظریه متخصصان ویروس شناسی اندازه ویروس کرونا بزرگ است و ماسک سه لایه برای محافظت در برابر این ویروس مؤثر عمل می کند.

مدیر نظارت بر تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در مناطقی که این ویروس مشاهده نشده استفاده از ماسک توصیه نمی شود، شرح داد: با توجه به اینکه ماسک عامل آلایندگی است و چندین ساعت پس از استفاده به ترشحات فرد آلوده خواهد شد و دست زدن به آن نیز ممکن است موجب آلودگی شود برای مصون ماندن در برابر ویروس کرونا شستشوی منظم دست ها به مدت 30 ثانیه توصیه می شود.

شیرزادیان اعلام نمود: بیشترین آلودگی که در موارد مثبت ویروس کرونا مشاهده شده از طریق تماس با صوت سطوح و دست دادن گزارش شده است بنابراین با توجه به اینکه ماسک ها محل تجمع میکروب است و به روش صحیح نیز معدوم نمی شود، استفاده از ماسک توصیه نمی شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "400 هزار ماسک سه لایه برای کرمانشاهی ها سفارش داده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "400 هزار ماسک سه لایه برای کرمانشاهی ها سفارش داده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید