لبنان، پیشنهادهای مطرح شده برای تشکیل دولت در دیدار دوم باسیل و حریری

به گزارش وبلاگ آینده سازان، جبران باسیل و حریری دیشب دیدار دوم خود را در مقر اقامت حریری برگزار کرده و پیشنهادهای خود را در زمینه تشکیل کابینه جدید لبنان مطرح کردند.

لبنان، پیشنهادهای مطرح شده برای تشکیل دولت در دیدار دوم باسیل و حریری

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آینده سازان به نقل از روزنامه البناء پس از دیدار اول جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و نخست وزیر مستعفی این کشور٬ جلسه دوم میان آنها در راستای ادامه مباحثات دیدار نخست٬ دیشب در کاخ بیت الوسط مقر اقامت حریری برگزار گشت.

بر اساس اطلاعات٬ این نشست فضای مثبتی داشته و پیشنهادهای مختلفی با هدف خروج کشور از بحران مالی مطرح شد.

منابع گزارش دادند که مباحثات میان باسیل و حریری هنوز در مرحله ارائه پیشنهادات است و به توافق نهایی منجر نشده است. این منابع همچنین اشاره کردند که ارتباط مستمر میان جبران باسیل و سایر تیم های سیاسی از جمله حزب الله نیز در راستای یافتن راه چارهی برای این بحران ها همچنان ادامه دارد.

در این میان نبیه بری رئیس مجلس لبنان نقش محوری در حل بحران کشور ایفا می کند. منابع آگاه از موضع بری به البناء گزارش دادند که رئیس مجلس در حال برقراری تماس های مختلف به منظور تسهیل بازگشت سعد حریری به دولت برای تشکیل یک دولت تکنوسیاسی با حضور کنندگان اعتراضات مردمی لبنان است.

منابع به البناء اعلام کردند که درحال حاضر امور منحصر به دو راه چاره است:اول٬ باسیل پیشنهاد تشکیل دولتی متشکل از 18 تا 24 وزیر را داد که ریاست آن بر عهده سعد حریری بوده و 3 وزیر سیاسی از وزارت خانه های کلیدی و 20 کارشناس در امور مالی و اقتصاد و محیط زیست و... نیز در آن حضور داشته باشند. پیشنهاد دوم را که حریری مطرح کرد٬ شامل تشکیل یک دولت با 14 وزیر با ریاست یک قاضی و یا یک شخصیت دانشگاهی از بیروت و باحضور وزرای ذی صلاحی که سیاستمداران آن ها را معین می کنند به اضافه 3 وزیر از کنندگان اعتراضات مردمی بود. به گفته همین منابع مذاکرات میان حریری و باسیل همچنان ادامه دارد.

در این میان محافل سیاسی تاکید کردند که پیشنهاد باسیل٬ در راستای یافتن راه چارهی برای حل بحران کشور در کنار رئیس جمهور است که از زمانی که قانون اساسی برای وی معین کرده استفاده می کند تا رایزنی ها در زمینه تشکیل دولت آینده را پیش از آغاز رایزنی های رسمی مجلس کامل کند. این محافل خاطرنشان کردند که تلاش برای رسیدن به یک توافق٬ تنها در خصوص مسئله معین نخست وزیر مطرح نیست؛ بلکه این موضوع مربوط به ضرورت تسریع روند تشکیل کابینه است تا کشور بیش از این در بن بستی که به دنبال استعفای ناگهانی و بدون هماهنگی سعدحریری در آن گرفتار شده نماند.

همچنین سعد حریری دیشب به بری اعلام کرد که پیشنهاد باسیل را رد کرده و بر تشکیل دولت تکنوکرات اصرار دارد و در غیر این صورت به دنبال شخص دیگری برای تشکیل کابینه جدید باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لبنان، پیشنهادهای مطرح شده برای تشکیل دولت در دیدار دوم باسیل و حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، پیشنهادهای مطرح شده برای تشکیل دولت در دیدار دوم باسیل و حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید